Najważniejszą różnicą jest to, że druk offsetowy to opcja stosowana przeważnie w dużych nakładach. Z kolei druk cyfrowy jest najlepszy do niskich nakładów. Małe nakłady w przypadku tego pierwszego są kosztowne z uwagi dłuższy proces przygotowania do druku. Stąd przy niskich nakładach taniej jest skorzystać z opcji cyfrowej.
Druk offsetowy, w przeciwieństwie do druku cyfrowego, jest znacznie bardziej złożoną technologią, a przez to też droższą. Ponadto, druk offsetowy uniemożliwia wprowadzanie zmian w projekcie „na bieżąco”.
Jednak należy zauważyć, że druk offsetowy to przede wszystkim wysoka jakość drukowanych projektów – możliwość uzyskania rozdzielczości nawet do 4800dpi sprawia, że wysokonakładowe projekty, kalendarze, czy reklamy bez problemu mogą być wydrukowane w niskiej cenie jednostkowej.
Warto zaznaczyć, że przy wyborze druku offsetowego zwiększa się ilość kolorów dostępnych i możliwych do wykorzystania m.in. odcieni złota czy srebra.
Druk cyfrowy ma inną zaletę, mianowicie pozwala na personalizację poszczególnych egzemplarzy wydruku np. na wizytówkach, zaproszeniach itp. Innymi słowy, możliwe jest zamieszczanie odmiennych danych na każdym osobnym wydruku.
Stały rozwój techniki cyfrowej sprawia, że realizacja projektów jest na coraz bardziej porównywalnym poziomie. Różnice w realizacjach są małe, często nie sposób ich zauważyć.
Skoro druk cyfrowy jest coraz lepszy, dlaczego by nie zrezygnować z drukowania techniką offsetową? Odpowiedź jest prosta – przy większych nakładach powtarzalnych odbitek, jest on bezkonkurencyjny cenowo. Minimalny, już opłacalny nakład wydruków offsetowych to średnio 250 sztuk w przypadku większości produktów poligraficznych.