Może czasami macie wrażenie, że grafik mówi do was szyfrem. Kiedy w rozmowie pojawia się CMYK i RGB, to jest właśnie ten moment, w którym tracicie orientacje, a w głowie pojawia się wielki znak zapytania. Oczywiście śpieszymy z wyjaśnieniem. Są to dwa bardzo istotne modele kolorów, ważne w druku i nie tylko. Co je różni?
RGB – czyli to, co widzisz codziennie! na ekranie komputera, telewizora, czy smartfona. Sama nazwa to skrót od nazw kolorów w języku angielskim: Red, Green i Blue. Właśnie w tym momencie powinna przypomnieć nam się jedna z pierwszych lekcji plastyki w podstawówce🤓
No to… CMYK‼
Żeby zobaczyć, czym jest CMYK i z jakich kolorów się składa, wystarczy otworzyć standardową domową drukarkę atramentową. Wtedy ukażą nam się cztery kolory tuszu: jasno błękitny, różowy i czarny. Kolejno po angielsku to: Cyan, Magenta, Yellow i Black.
RGB to podstawowe barwy światła, CMYK podstawowe barwy światła odbitego. Kiedy leżymy w łóżku przed snem przy zgaszonym świetle przeczytamy artykuł na tablecie, jednak nie jesteśmy w stanie przeczytać np. książki. Wyświetlacz RGB świeci, a książka wydrukowana farbami drukarskimi filtruje wyłącznie światło odbite. CMYK jest więc zestawem kolorów, który powszechnie stosuje się w druku kolorowym oraz poligrafii.
Właśnie dlatego projektując np. plakaty warto jest pamiętać o odpowiednim zapisie kolorów w programie graficznym i ciągłym kontrolowaniu odcieni, najlepiej z wzornikiem.
Można oczywiście porównać projekt wizytówki czy ulotki zmieniając palety z RGB na CMYK za pomocą specjalistycznych programów. Tylko po co tracić czas skoro nasi graficy zrobią to dla Ciebie z przyjemnością❓